Pokud patříte mezi milovníky kávy a to především pravého italského espressa, nebo cappuccina, tak si jej pravděpodobně připravujete v nějakém domácím, nebo kancelářském kávovaru.
Pokud si chcete vždy vychutnat Váš kouzelný šálek kávy, tak je nutné se o kávovar pravidelně a dobře starat. Díky správné udržbě budete mít nejen skvěle připravenou kávu, ale navíc bude Váš kávovar i dlouho sloužit.
Pro skvělou chuť Vašeho espressa, nebo cappuccina s nadýchanou pěnou, je mimo výběru kvalitní a dobře upražené kávy nutné dbát na výběr správného kávovru a také na jeho čistotu a to zejména tu vnitřní.
Existuje mnoho typů a druhů kávovarů a i četnosti jeji užívání. Od toho se odvíjí pravidelnost a důkladnost čištění. Jinou péči bude vyžadovat domácí kávovar, jinou zase profesionální přístroj, který najdete v kavárně, kde vyrábí často stovky porcí každý den. Na čištění těchto profesionálních přístrojů je školen každý barista. My se tedy zaměříme na udržbu kávovarů, které nějčastěji naleznete doma či v kanceláři. Nemusíte se ale bát, protože většina kvalitních kávovarů je nastavena tak, aby vás celým procesem čištění intuitivně provedla.
Čištění automatického kávovaru
Automatické kávovary jsou pro pohodlnější údržbu vybaveny automatickým čisticím programem. Postup čištění se model od modelu liší. Je tedy nutné držet se instrukcí v manuálu. Použijte vždy pouze přípravek, který je doporučován výrobcem. Nevhodným čistícím přípravkem byste svůj kávovar mohli poškodit. Přípravky na čištění mohou být ve formě tablet, roztoku i prášku.
Spousta automatických kávovarů je vybavena funkcí, která Vás upozorní na plnou odpadní nádobku. Nicméně při domácím využití je možné, že k tomuto upozornění nemusí dojít každý den a proto je naprosto nezbytné do každodenní údržby automatického kávovaru zařadit vyčištění odpadní nádoby na kávovou sedlinu a také vyprázdnění a omytí odkapávací misky. Pokud máte kávovar s napěňovačem mléka, je důležité čistit toto příslušenství po každém použití. Doporučuje se také denní vypláchnutí nádržky na vodu. Pokud to kávovar umožňuje, tak jednou za týden vyjměte, vizuálně zkontrolujte a umyjte spařovací jednotku a očistěte její filtr. Poté ji nechte na vzduchu volně uschnout.
Pohyblivé části lze občas promazat vazelínou určenou na potravinářské účely. Tímto promazáním zajistíte hladký chod přístroje bez zbytečný záseků.
Kávovar vždy vytřete i zevnitř měkkým navlhčeným hadříkem. Při čištění nikdy nepoužívejte žádné agresivní čisticí přípravky! Pozornost věnujte především zásobníku na kávu. Esenciálních olejů a vosků, které každá káva obsahuje, jej zbavíte vytřením pomocí čisté utěrky, nebo umytím čistícím prostředkem doporučeným výrobcem.
Velmi důležitou součástí čištění jsou i mléčné trysky s celým mléčným systémem. Mohou se v nich množit bakterie a může dojít i k jejich ucpání. Vždy tedy po použití propláchněte hadičku horkou vodou a zhruba jednou měsíčně - opět pokud výrobce nedoporučuje jinak - obstraňte z mléčného okruhu zbytky mléka. Toho nejlépe docílíte použitím přípravku speciálně určeného na číštění mléčných trysek. Pokud ji Váš přístroj má, tak nezapomeňte na parní trysku, kterou je nutno naprázdno "profouknout" pomocí tlačítka ke spuštění.
Vodní kámen
Základním nebezpečím všech přístrojů, které pracují s vodou, je vodní kámen, který se usazuje na vnitřním okruhu přístrojů a to především na topných tělesech. Velmi sníží životnost a naopak zvýší náklady na provoz, protože kávovar potřebuje více energie pro zahřátí vody. Některé kávovary omezují tvorbu vodního kamene využitím filtru. V dnešní době Vám naprostá většina automatických kávovarů oznámí, že je nutné provést odvápnění a to bez ohledu na to zda mají nebo nemají filtr na vodu. Jakmile k tomuto ohlášení dojde, tak stačí použít doporučený odvápňovací přípravek, vložit ho do nádoby s vodou a stisknout tlačítko - i zde je vždy nutné postupovat přesně podle manuálu výrobce ke konkrétnímu modelu kávovaru, nebo minimálně prostudovat návod k odvápňovacímu přípravku. Nové modely kávovarů jsou přímo vybavené programem na odvápňování, který stačí pouze spustit a přístroj další činnost provede prakticky samostatně.
Kapslové kávovary
Vaší pozornosti by neměli uniknout ani kapslové kávovary, které lze čistit pomocí různých čistících tablet. V případě mléčných okruhů u nich platí to co jsme zmiňovali výše u čištění automatických kávovarů. Tímto jej udržíte v perfektním stavu a bude Vám sloužit dlouhá léta.
Rada závěrem
Vždy se při čištění držte přesně pokynů výrobce, které naleznete u každého kávovaru. Postupujte podle návodu a využijte doporučené čistící prostředky.
Pokud si zvyknete se o svůj přístroj pravidelně starat, tak se Vám odvděčí dlouhou životností a vždy skvělou chutí Vašeho oblíbeného nápoje.